Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Činnosti v klubu

Modelářství není jen lepení stavebnic !

Obsahuje vše od vymýšlení, přes stavbu a lepení, barvení až po dnes moderní programování mikropočítačů.

Návrh a projekce

Krajina v modelu bude taková jakou si vymyslíme. Můžeme modelovat les, louku, dětský tábor i s ohníčkem, pasoucí se zvířata, potok, hory s vodopádem … Nejprve si vše nakreslíme v měřítku jako plán. I rozvody elektřiny se musí nejprve rozvrhnout a zakreslit, abychom se například netrefili do dřevěných výztuh modelu.

A – samozřejmě koleje. Musí být rovné nebo oblé, zahnuté do oblouků bez zlomů, aby vagony nedrkotaly ale pěkně jezdily. Vyrobíme si (ze dřeva) šablonky na pokládání a tvarování kolejí.

Práce se dřevem a papírem

Základ modelu je tvořený dřevem. Rám se obvykle skládá z překližky nebo dřevotřísky, krajina se zase nejlépe tvaruje z polystyrenu, papíru, sádry.

 

 

Stavebnice budov jsou zase s laserem gravírovaného papíru … řeže se, sestavuje a lepí. Někdy se musí i dobarvit. Pracujeme s nůžkami, pilníky, skalpely, pilkou … a nebo také s řezačkou polystyrenu, co vypadá jako šibenice.

Malba a tvoření

Víte “jak se dělá” strom a tráva ? Z čeho udělat asfaltovou silnici, a jaké barvy namíchat pro jarní rozkvetlou louku ? Dojde i na opěrnou zeď z kamenů či cihel nebo můstek přes příkop – ale zeď musí být omšelá jak na ni “celá léta” svítí slunce a prší. Odlévání ze sádry, silikonů. Figurky můžeme koupit, ale musíme jim namalovat obličej, šaty, zavazadla.

 

I střecha domu není po letech krásně červená, je zašpiněná od sazí z komínů a třeba i trochu porostlá mechem – budeme patinovat.

Na kolejišti musí být lidé, cestující. Jak ale nabarvit figurky velké jen něco málo přes 1 centimetr ? Jde to, stačí šikovné ruce a tenký štětec. Dokonce můžete nakreslit panu přednostovi k obleku i kravatu.

Elektrotechnika a Elektronika

Pohon výhybky a závor je elektrický servomotorek. Součástí modelu bude také ovládací pult se spínači, páčkami a signálními světly – ten musíme vymyslet, vyrobit a zapojit. Domky a nástupiště mohou osvětlit LEDky, závory se “samy” na dálku sklopí pomocí servomotorků. Do osobních vagonků se dá vmontovat osvětlení.

 

 

 

Zajímalo by vás pájení součástek, které rozblikají světla na přejezdu ? Nebo jak se vyrábí plošný spoj pro osazení integrovaných obvodů ? Není to nic těžkého, překvapivě nástroj na výrobu plošného spoje je …. obyčejná žehlička a laserová tiskárna.

Programování

Dům se nerozsvěcí na celou noc, v obýváku se svítí dlouho, na WC zas jen občas. Spoustu drobnůstek může řídit malý počítač (např. Arduino). Můžeme jej naprogramovat pro různé věci – také k ovládání servomotorků podle pokynů přednosty. Nebo zabudovat do auta policejní nebo hasičský maják.

Možná bude časem i staniční hlášení…

Hraní a ježdění

A samozřejmě si musíme s vláčky hrát. Jezdit, odpojit lokomotivu a objet vlak, aby se mohl vrátit. Nebo si i hrát na “skutečný” provoz kdy jeden je strojvedoucí, a jiný zase přednosta (či výhybkář nebo posunovač). Můžeme si zahrát “železničářské sudoku”, na co nejméně pohybů přestavět vlak podle zadání.

 

Železniční provoz

Nejdřív výhybky, pak rozsvítit semafor, nakonec znamení strojvedoucímu a může se jet. Po odjezdu vlaku se na semaforu rozsvítí červená – proč se někdy rozsvítí žlutá a někdy také bliká ? Co to je “výkolejka”, “remíza” – nějaké si můžeme v modelech postavit.